مقالات


  • سخن شورای دبیران


   آرمان ۱۳

   شادمانیم که شمارۀ سیزدهم “آرمان” را به دوستداران فرهنگ و هنر، ادبیات، تاریخ، فلسفه و عرفان ایران تقدیم می داریم. شناخت و اعتلای فرهنگ، اندیشه و هنر ایران زمین با رویکردی امروزین، زنده، چندفرهنگی و با احترام به دیگربودگی که با نسل های گوناگون، گروه های جوانتر ایرانیان و همه فارسی زبانان ارتباط بگیرد، هدف آرمان است.

   ادامه مطلب

   حکمت و آیین رندی
   دکتر ساموئل دیان


   شمس الدین محمد حافظ، یکی از دو بزرگترین غزلسرایان ایران، در اوایل قرن هشتم هجری قمری پا به عرصة وجود گذاشت. حافظ شناسان، ادیبان، ادب پژوهان و ناموران حافظ شناس کتاب ها، مقالات و تفسیرهای فراوانی دربارة این ابرشاعری که عنوان پربار و فاخر و منحصر به فرد مقام «لسان الغیبی» را گرفته است نوشته اند و همچنان خواهند نوشت.
   آیین رندی والاترین و الهام بخش ترین پیام حافظ برای دنیای بشریت است. او به اوج رسانندة طریقت رندی است که با خصوصیات و فضائلی که توصیف کرده، پیام آور و پایه گذار آیینی است که در آن «رند» نماد انسان کامل «حافظ»، مبشر آیین آزادگی و مفسر راه و روش آزاده زیستن انسان ها است.
   نکته ای که مدت ها است ذهن مرا مشغول کرده، این است که اولا چرا این طریقت بعد از مرگ حافظ به بیراهه رفت، فراموش گشت و ایرانگیر نشد. ثانیاً این آیین آزادگی و آزاده زیستن از طرف مفسران ادبی و حافظ شناسان چرا بعد از مرگ حافظ مغفول ماند و آن طور که بایسته است برای نسل های بعد از او تفسیر و توضیح داده نشد.

   ادامه مطلب

   پرونده بزرگداشت دکتر منیر طه
   بهرام گرامی
   نادر مجد
   مرتضی حسینی دهکردی


   آرمان ۱۳

   دکتر منیر طه تن به مصاحبه درنمی‌دهد. او در پاسخ به دکتر پرویز داورپناه که از او می‌خواهد شرح حالش را با بیان خاطرات چند دهه بنویسد، آب پاکی روی دستش می‌ریزد و می‌گوید:
   “شرح حال نویسی را دوست ندارم. به شرح و احوال خود پرداختن آسان نیست. همیشه درمی‌مانم که چه بنویسم، تازه آنچه هم که بنویسم باز من نیست.

   ادامه مطلب

   سیر و سیاحتی در دنیای داستانی شهرنوش پارسی پور
   سودابه رکنی


   آرمان ۱۳

   شهرنوش پارسی‌پور از چهره‌های درخشان ادبیات معاصر فارسی‌ است. این را پس از یک سال سیر و سلوک در دنیای داستان های او می ‌گویم.
   یک سالی می شود که آثارش را می خوانم و هر ویدیوئی که در فضای مجازی منتشر شده، دیده ام. می خواستم درباره اش بنویسم، ولی به دنبال مطالبی جدید بودم و آنچه که درباره او نوشته نشده است! در این یک سال یک تاریخ را پشت سر گذاشته ام!

   ادامه مطلب

   پرونده گرامیداشت یاد پروفسور فضل الله رضا
   محمد حسین ابن یوسف
   مرتضی حسینی دهکردی


   آرمان ۱۳

   نام پروفسور فضل الله رضا برای بیشترین ایرانیان نامی بس آشناست و بسیاری از مردم آگاهی هایی در مورد کارنامه‌ی علمی، اعتبار جهانی و دستاوردهای چشم‌گیر ایشان در زمینه‌ی ریاضیات، فن آوری الکترونیک و پیشگامی در ارائه‌ی «نظریه‌ی اطلاعات» و همچنین تحکیم «تئوری احتمالات» و «تئوری شبکه‌ها» که زیر‌بنای طراحی شبکه‌ی جهانی اینترنت می باشد، دارند.

   ادامه مطلب

   تازه های باهمستان


   آرمان ۱۳

   حسین سجادی قائم‌مقامی فراهانی از نواده‌های میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی، سیاست‌مدار صاحب‌نام دوران قاجار و اهل هنر و ادبیات، یکی از نویسندگان سرشناس هلند شده است.

   مرکز موسیقی کلاسیک ایران که سازمانی مردم نهاد و ثبت شده در ایالت ویرجینیا به ریاست استاد دکتر نادر مجد است، در آخرین روزهای سال ۲۰۱۹ در یک بیانیۀ رسانه ای خبر خوش دریافت حمایت مالی از Virginia Humanities زیرپوشش National Endowment for the Arts را اعلام کرد.

   در روز دوم فوریه ۲۰۲۰ در همایشی که با حضور بیش از ۶۰۰ نفر از افراد جامعه ایرانی- آمریکایی برگزار شد، سخنرانان به گوشه ای از خدمات بزرگترین مولف فرهنگ های دو زبانه پرداختند.

   ادامه مطلب

   گشتی در دیار ترنم: ترانه های علی اکبر شیدا
   احمد کاظمی موسوی


   آرمان ۱۳

   ترانه و ترنّم را از دوران کودکی می شناسیم. گویی زندگی، خالی از این دو نمی تواند باشد. ترانه چه بسا با لالایی شروع شود، و ترنًم را به دنبال خود داشته باشد. هر دو پیام آور یک معنا هستند و آن نوازش روح از راه صداست. هر دو واژه از یک ریشه سرچشمه میگیرند.

   ادامه مطلب

   بازنویسی خلاق داستان های مثنوی
   داستان عیادت رفتن شخص ناشنوا
   دکتر مهدی سیاح زاده


   آرمان ۱۳

   شخص ناشنوایی خبر شد همسایه اش بیمار است. ناشنوا، با خود گفت:
   باید به عیادت او بروم، اما من با این گوش کر چطورمی توانم حرف همسایه ی بیمار خود را بفهمم؟ مخصوصاً این که بیمار است و حتماً با صدای ضعیف حرف می زند. با این همه چاره ای نیست، باید رفت.

   ادامه مطلب

   ستون داستان من
   عشق کودکی من به دیانا دوربین: مجید جهانبانی
   قرنطینه در سال کرونا خاطره ای از سال وبا: حسین دلیل صفایی


   آرمان ۱۳

   تنها مقاله های تحقیقی و تخصصی، ارزشمند و جذاب نیستند. نوشتارهایی هستند برآمده از زندگی واقعی انسان ها که به نیرومندی، اما بسیار طبیعی، خطوط دوران های گوناگون، هیجان ها و عواطف انسانی را زنده و حساس در برابر تخیل خواننده قرار می دهند. از این رو در بخش تاریخ فصلنامۀ آرمان، از این شماره به بعد، ستونی با نام “داستان من” گشایش می یابد. بدین وسیله از همۀ شخصیت های فرهنگی و علمی و هر هموطن و عضو جامعۀ بزرگ ایرانیان دعوت به مشارکت در این ستون می نماییم.
   ادامه مطلب

   زمان چیست؟
   دکتر حسن بلوری


   آرمان ۱۳

   زمان چیست و چگونه به دنیا آمد؟ پرسشی که ذهن انسان را از دیرباز تاکنون به‌‌ خود مشغول کرده است. زمان برای دانش فلسفه یک مولفه‌ی اساسی به‌حساب می‌آید و فیلسوفان بسیاری از دوران مصر باستان، هند،، اینکاها و یونان قدیم تا عصر حاضر به آن پرداخته و می‌پردازند.

   ادامه مطلب

   لیبرالیسم: هنر تفکیک
   مایکل والزر
   شرح و ترجمه: شیریندخت دقیقیان


   آرمان ۱۳

   لیبرالیسم پشتوانه و سنت دمکراسی ایالات متحدۀ آمریکا است. این سنت زیربنای درک بسیاری از پویش ها، دستاوردهای و شگفتی های جامعۀ آمریکا از ابتدای استقلال تا امروز است.
   خواندن مقالۀ حاضر به قلم مایکل والزر، فیلسوف سیاسی معاصر آمریکا، شناختی دقیق نسبت به لیبرالیسم می دهد، به ویژه برای ما ایرانیان که به طور تاریخی در مورد لیبرالیسم دچار بدفهمی و گمراهی هایی بوده ایم که دهه ها است از پیامدهای آن رنج می بریم. متاسفانه در میان ایرانیان در دهه های قرن بیستم علاقۀ مفرط به شعر و نوشتارهای شعاری این آسیب را به دنبال داشت که هر متن کمی پیچیده و نیازمند تامل با برچسب “فلسفه بافی” رد می شد. در نتیجه، به استثنای جمعی محدود، معنای واژگان فلسفه سیاسی و مفاهیمی که در حیات ملت های توسعه یافته نقش اساسی داشتند، بر گسترۀ همگانی ما پوشیده ماند.

   ادامه مطلب

   یادبودها
   به یادبود دکتر سیروس عظیمی
   به یادبود شهلا ریاحی
   به یادبود نصرت کریمی


   آرمان ۱۳

   از دست دادن استادی که از او بس آموخته ام و نسل هایی چند با آثار او با روانشناسی مدرن آشنا شده اند، دشوار و اندوهبار است.
   دکتر سیروس عظیمی از بنیانگذاران روان درمانی نوین ایران، متولد خراسان در سال ۱۳۱۲ بود. پدر او محمد علی عظیمی، در سال ۱۳۰۹ در دوران رضاشاه فقید همراه دانش پژوهان دیگر برای تحصیل به آلمان رفته، مهندس راه آهن شده بود.

   ادامه مطلب

   معرفی کتاب و تازه های نشر
   فریده شبانفر
   بکتاش آبتین
   بهرام روحانی
   ضیاء الدین وظیفه شعاع


   آرمان ۱۳

   فریده شبانفر داستان نویس و مترجم ادبی ساکن لس آنجلس است. در سال های اخیر مجموعه داستان های کوتاه به قلم خانم شبانفر به نام عروج توبای تارزن راهی بازار کتاب شد. بی تردید، داستان نویسان تازه کار ایرانی با شناخت نمونه های خوب ادبیات کشورهای دیگر موفق به خلق آثار مطرح تری در محافل ادبی جهان خواهند شد. کوشش فریده شبانفر در این زمینه ستودنی است، به ویژه که در کار ترجمه دقیق است و زبان فارسی شیوایی دارد.

   ادامه مطلب

   بخش شعر: سوگنامه های میهنی
   علی اکبر جاهد
   محمدرضا شفیعی کدکنی
   اخوان ثالث
   جهانگیر صداقت فر


   آرمان ۱۳

   با سر زنده برازنده تنی باید داشت
   تا تنی هست به جا پیرهنی باید داشت
   مردم خانه به دوش، از بشریت دورند
   با حقوق مدنیت وطنی باید داشت
   سر با فرّ و تن با هنر و حبّ وطن
   حق آزادی و نیک انجمنی باید داشت

   ادامه مطلب

   سخن شورای دبیران


   آرمان ۱۲

   شادمانیم که شمارۀ دوازدهم “آرمان” را به دوستداران فرهنگ و هنر، ادبیات، تاریخ، فلسفه و عرفان ایران تقدیم می داریم. شناخت و اعتلای فرهنگ، اندیشه و هنر ایران زمین با رویکردی امروزین، زنده، چندفرهنگی و با احترام به دیگربودگی که با نسل های گوناگون، گروه های جوانتر ایرانیان و همه فارسی زبانان ارتباط بگیرد، هدف آرمان است.

   ادامه مطلب