مقالات


  • سخن آغازین


   آرمان ۱۶

   با درودهای گرم نوروزی و در پایان دومین زمستانی که جهانیان با بیماری همه گیر کوید ۱۹ در کشاکشی سهمگین بوده اند، شمارۀ شانزدهم “آرمان” را به دوستداران فرهنگ و هنر، ادبیات، تاریخ، فلسفه و عرفان ایران تقدیم می داریم.

   ادامه مطلب

   ساموئل دیان:
   یادبود دوست، دکتر حسین حقیقی


   آرمان ۱۶

   امسال نوروز، جای خالی دوست صمیمی و گرانقدرم شادروان دکتر حسین حقیقی بس اندوهناک حس می شود. با او لحظه های پربار فعالیت فرهنگی برای آغاز کار بنیاد فرهنگی آرمان را تجربه کردیم و از راهنمایی های حقوقی او برای ثبت این بنیاد سود جستیم. او انسان نیک سرشت، خوش مشرب و آداب دانی بود و با خوش سخنی و طنز دلنشین خود محفل یاران را گرمی می بخشید. هر بار و هر جا او را می دیدیم بر روی کت خود، سنجاق پرچم سه رنگ شیر و خورشید داشت.

   ادامه مطلب   آرمان ۱۶

   پروندۀ ویژه: گفتگوهای امروز با افق های محمدعلی فروغی
   گفت و گو با پرویز فروغی
   علی سجادی: اشغال ایران توسط روس و انگلیس در شهریور ۱۳۲۰- نامۀ رضاشاه به پرزیدنت روزولت و پاسخ آن- به یاد محمدعلی فروغی
   پروفسور حسن جوادی:
   محمد حسین ابن یوسف: برداشت های تاثیرگذار برشناختی که از زنده یاد محمد علی فروغی دارم
   مجید جهانبانی: خاطراتی دربارة ذکاءالملک فروغی
   احمد کاظمی موسوی: محمدعلی فروغی، اندیشه گری خودباور…
   اردشیر لطفعلیان: محمدعلی فروغی چهرۀ به یاد ماندنی در فرهنگ و ادب ایران

   پروندۀ ویژۀ این شماره به زنده نام محمدعلی فروغی از بنیانگذاران ایران مدرن اختصاص دارد و ویژگی آن مشارکت محققان و تاریخ نگارانی است که گوشه های ناگفته و منتشر نشده، زوایای نوین بررسی یا خاطرات خاندان های نزدیک به زنده یاد محمدعلی فروغی و از دولتمردان زمان او را مطرح کرده اند. متن پندنامهء خانوادگی به قلم محمدعلی فروغی نیز توسط پرویز فروغی، نوهء او که در این پرونده مشارکت دارد، به خوانندگان تقدیم می شود.

   ادامه مطلب

   گفتگوی آرمان با اردوان مفید:
   آفرینش نمایش “شهر قصه”


   آرمان ۱۶

   آنچه به خوانندگان تقدیم می شود بخشی از گفتگو با اردوان مفید، از هنرمندان پیشرو تئاتر و از خاندان هنرمند مفید است که با چندین چهرۀ برجسته از دو نسل با خلق و اجرای نمایش “شهر قصه”، تحولی شگرف درتئاتر ایران را نقش زدند. بی اغراق می توان گفت “شهرقصه” از آن دست آثار خلاق و راهگشایی است که یک جامعه در یک ژانر معین ممکن است هر نیم قرن یک بار بیافریند.

   ادامه مطلب

   هادی بهار:
   تحلیل شعر زمستان اخوان ثالث از سه دیدگاه ادبی، سیاسی و اجتماعی


   آرمان ۱۶

   مهدی اخوان ثالث (م. امید) يكي از درخشان ترین چهره های شعر معاصر ایران است. وی در سال ۱۳۰۷ در مشهد متولد شد و در سال ۱۳۶۹ درتهران درگذشت و در محوطۀ بیرونی آرامگاه فردوسی در توس به خاک سپرده شد.

   ادامه مطلب

   معرفی هنرمند:
   نگاهی به شیوه های نقاشی بانو روشنک حاتمی – میرزایی


   آرمان ۱۶

   خانم روشنگ میرزایی از کودکی شیفته کارهای هنری بود و به همین جهت مادر او را در ۱۴ سالگی به کلاس تابستانی مدرسه کمال الملک گذاشت. چون در تابستان فقط کلاس مینیاتور دایر بود، او در کلاس استاد زاویه به یادگیری این هنر پرداخت و پس از آن در کلاس های برادران تجویدی به فراگرفتن مینیاتور ادامه داد. از آنجا که روشنک قصد داشت در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل بپردازد، مدتی در کلاس های طراحی مدرسه کمال الملک که زیر نظر حسن شیخ دایر بود، به تمرین طراحی اشتغال ورزید.

   ادامه مطلب

   جمشید شیرانی:
   زنخ در ادبیات کلاسیک فارسی


   آرمان ۱۶

   مانند دیگر اجزای صورت، زنخ هم یکی از ارکان زیبایی صوری و معنوی بوده و ویژگی های آن در شعر کلاسیک فارسی به تفصیل برشمرده شده است. زَنَخ (زنخدان) یا چانه بخشی از صورت است که زیرِ لب ها قرار گرفته و شکل خود را از استخوان آرواره پایینی می گیرد. زنخ بالای گردن قرار دارد و در برخی با غبغب (پوست آویخته زیر گلو) از گردن جدا می شود.

   ادامه مطلب

   تازه های باهَمِستان:
   برگ ویژۀ آرمان برای معرفی فعالیت ها و سازمان های مردم نهاد ایرانیان
   رونمایی از تارنمای مولوی شناسی دکتر مهدی سیاح زاده
   گالری های پویا افشار، هنرمند نقاش و کاریکاتوریست
   گفتگوی آرمان با ایدالی صمد، خواننده، هنرپیشه و مدل بلژیکی-ایرانی
   پرواز همای: خواننده ای از نسل نو


   آرمان ۱۶

   دکتر مهدی سیاح زاده، ادیب، مولوی شناس و متخصص در رشتۀ روانشناسی که با آثار خلاق خود در زمینۀ عرفان ایران فضاهای بدیعی را در مطالعات عرفانی گشوده به تازگی از تارنمای رسمی خود رونمایی کرده است. این تارنما با بخش های متنوع دربردارندۀ برخی از آثار این محقق ارجمند از جمله فرهنگ مثنوی معنوی، تفسیرهای نی نامه و آثار دیگر است که در دسترس مشتاقان درس ها و نوشته های این استاد نوپرداز است. دکتر مهدی سیاح زاده از بنیانگذاران نشریۀ مطالعات فرهنگی آرمان و مدیر مسئول آن می باشد.

   ادامه مطلب

   مرتضی حسینی دهکردی:
   رفورم ساماندگی به سیستم متریک ایران


   آرمان ۱۶

   بن مایۀ این نوشته از یادمانده های دکتر غلام حسین مصاحب(۱) از دانشمندان و روشنفکران مشهور دوران پهلوی است که من آن را از زبان استاد احمد احرار روزنامه نگار و نویسنده برجسته معاصر شنیدم و اکنون با توضیحاتی چند آن را نقل می کنم:
   وقتی رضا شاه پهلوی به سلطنت رسید، ایران کشوری بسیار فقیر، عقب مانده و قرون وسطایی محسوب می شد و اوضاع سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی آشفته و پریشانی داشت. تقریبا نوعی حکومت ملوک الطوایفی بر مملکت حاکم بود و در هرگوشه ای از کشور، قوانین و مقررات ویژه و متفاوتی دیده می شد.

   ادامه مطلب

   جواد مفرد کهلان:
   پژوهشی پیرامون اینهمانی زمان و مکان و نام و نشان پادشاهان ماد با سلسلۀ کیانیان


   آرمان ۱۶

   ترتیب و توالی و زمان و مکان و نام و نشان پادشاهان ماد به وضوح نشانگر آن هستند که اینان همان کیانیان اوستا و کتب پهلوی و شاهنامه هستند که تحت نامهای یا القاب مترادف خودشان معرفی شده اند که ما این نامها و یا القاب ایشان را جداگانه به ترتیب توالی تاریخی شان می- آوریم تا ساده تر مورد مقایسه و تحقیق قرار گیرند

   ادامه مطلب

   ستون “داستان من:
   زهرا کرمی- ماجرای مردن من!


   آرمان ۱۶

   مرغ عباس آقا یک پا ‌داشت. من و عباس آقا همیشه در حال جنگ بودیم. عباس آقا عاشق رضا شاه بود و معتقد بود ایران یک شاه داشت اون هم رضا شاه پهلوی. اسم عباس آقا را من برایش انتخاب کرده بودم. وقتی حرصم می‌داد و روی اعصابم راه می‌رفت، عباس آقا برازنده‌اش می‌شد. عباس آقا اکثر دوران نوجوانی من غایب بود و وقتی جنگ تمام شد، به تهران برگشت و جبران مافات کرد. سال دوم دبیرستان رشته ریاضی ثبت نام کردم و عباس آقا مجبورم کرد رشته تجربی بخوانم.

   ادامه مطلب   آرمان ۱۶

   یکی از صوفیان در راه خود به خانقاهی رسید و خر خود را در آخُور بست. کمی آب و علف جلوی آن حیوان گذاشت و به خادم خانقاه سپرد و به جمع صوفیان خانقاه پیوست. صوفیان که بسیار فقیر و تنگدست بودند، از دیدن این غریبه و خر او بسیار خوشحال شدند و بی آن که صوفی مهمان بویی ازماجرا ببرد، خر او را فروختند و با آن پول، غذایی فراهم کردند. سفره ای گستردند و به همه ی یاران خبر رساندند که امشب در خانقاه غذا و سماع است. به یکدیگر می- گفتند تا کی کشکول به دست، گدایی کنیم؟ آخر ما هم انسانیم و جان داریم. از بخت خوش، امشب این مهمان به ما رسیده و مهمان نیز برای خانقاه، مانند بخت و دولت، خوش اقبال است.

   ادامه مطلب

   شاهرخ تندرو صالح: پژوهش دربارۀ نوشتن در غربت یا دیاسپورای ایرانی


   آرمان ۱۶

   شاهرخ تندروصالح محقق ارزنده و ساکن ایران در سال های اخیر، موضوع نوشتن در غربت و سویه های گوناگون آنرا با روش شناسی حرفه ای دنبال کرده است. بی تردید اهل قلم در غربت از کارهای این محقق استقبال و استفاده می کنند. ضمن تقدیر از تلاش های حرفه ای و فرهنگی آقای تندروصالح در این شماره بخشی از شرح زندگی حرفه ای و تکاپوهای فرهنگی او را به قلم خودش و نیز نمونه ای از مصاحبه های مجموعۀ در دست انتشار “نوشتن در غربت” را به خوانندگان آرمان تقدیم می کنیم.

   ادامه مطلب

   مصاحبۀ شاهرخ تندرو صالح
   با شیریندخت دقیقیان پیرامون نوشتن در غربت


   آرمان ۱۶

   تندرو صالحی: خانم دقیقیان آیا فرهنگ و ادبیات ایران در جهان امروز مخاطب دارد؟
   دقیقیان: تا آنجا که همیشه کوشیده ام در جریان اخبار هنری و فرهنگی سرزمینم باشم، می دانم که در برخی رشته ها متفکران و هنرمندان ایرانی توانسته اند توجه جهانیان را به خود جلب کنند؛ از جمله در هنرهایی چون سینما، شعر، در مواردی نقاشی و موسیقی و تا حدودی داستان نویسی. در زمینۀ اندیشه ما فیلسوفانی داشته ایم که در محافل فرهنگی جهان مورد توجه بوده اند، مانند زنده یاد داریوش شایگان که نشان لژیون دونور از فرانسه دریافت کرد. یا رامین جهانبگلو که سال ۲۰۰۹ نشان صلح سازمان ملل را گرفت. بله مخاطب دارد، اما در چه سطحی، نیاز به بررسی هست.

   ادامه مطلب

   یادبودها
   به نکوداشت یاد عباس صفاری، شاعر
   به نکوداشت یاد گلنوش خالقی، موسیقیدان پیشتاز
   به نکوداشت یاد پروین عالی پور، هنرمند آواز و موسیقی لری


   آرمان ۱۶

   گلنوش خالقی (موسیقی‌دان، آهنگساز و رهبر ارکستر) فرزند روح‌الله خالقی ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در سن هشتاد سالگی درگذشت. این خبر را صفحه رسمی مراسم سال‌نوای موسیقی ایران منتشر کرده است.

   ادامه مطلب

   نقد، معرفی و بررسی کتاب
   سانسور و حکایت اولیس جیمز جویس در ایران و ترجمهء دکتر رضا بدیعی
   انتشار کتاب شعر منوچهر کوهن: سرزمین من، بانوی من


   آرمان ۱۶

   سانسور و جلوگیری از انتشار رمان اولیس جیمز جویس در ایران طی چند دهۀ گذشته، حکایتی است طولانی!
   اولیسیس (یولیسیز یا اولیس) رمانی با بافت نوآور و محتوای جنجال برانگیز به قلم جیمز جویس، نویسندۀ ایرلندی است. این رمان که یکی از شاهکارهای ادبیات مدرن است، سومین اثر جیمز جویس بود که در سال ۱۹۲۲ در پاریس منتشر شد.

   ادامه مطلب

   شعر:
   مرضیه شاه بزاز- پدرام- شیدا محمدی- هوشنگ ابتهاج
   شهرام الیاس زاده- جهانگیر صداقت فر


   آرمان ۱۶

   … و آری،
   معمارانی نیز بوده ا‌ند
   که شعرِ بلندشان را،
   در اوزانِ فُرم‌هایِ هم آهنگ،
   با آجر و ساروج و سنگ
   سرودند؛
   و با نظامِ سطوح و توازنِ احجام
   نظمی پایدار
   در گذرگاهِ زمان
   پی‌ افکندند.

   ادامه مطلب

   سخن آغازین


   آرمان ۱۵

   شمارۀ پانزدهم آرمان را در آستانۀ سال نو میلادی ۲۰۲۱ به دوستداران فرهنگ و هنر، ادبیات، تاریخ، فلسفه و عرفان ایران تقدیم می داریم. همچنان در شرایطی هستیم که بیماری کوید ۱۹ پس از یک سال همچنان در سراسر دنیا بیداد می کند. امیدواریم که جامعۀ جهانی به نیروی دانش و همبستگی انسانی بر این بحران همه جانبه چیره شود.
   با وجود شرایط دشوار و فاصله گیری اجتماعی، مناسبات صمیمانه، حس همیاری و مشارکت فرهنگی و همت محققان و نویسندگان، این امکان را به ما داد تا شماره ای دیگر را به خوانندگان تقدیم کنیم.

   ادامه مطلب

   پروندۀ ویژه: محمدرضا شجریان
   نوای ذره ای که در عرش پیچید…

   با مشارکت: بهراد توکلی؛ مرتضی حسینی دهکردی؛ ناصر کنعانی؛ نادر مجد؛ احمد موسوی کاظمی


   آرمان ۱۵

   اندکی پس از درگذشت هنرمند بزرگ و خواننده نامدار ایران محمد رضا شجریان نشریه اینترنتی “ایران ژورنال” از من خواست تا مقاله ای درباره او نوشته و روشن سازم که چرا دوستداران او و بسیاری دیگر از ایرانیان او را “خسرو آواز ایران” می نامند. پس از انتشار آن مقاله به زبان آلمانی در “ایران ژورنال”، سردبیر آرمان، گرامی بانو شیریندخت دقیقیان خواستار شدند که ترجمۀ فارسی آن برای درج در “فصلنامۀ آرمان” در اختیار ایشان گذاشته شود.

   ادامه مطلب

   حکمت و آیین رندی
   نوشتۀ دکتر ساموئل دیان
   بخش دوم حکمت و آیین رندی


   آرمان ۱۵

   ما پیش از حافظ و نه بعد از آن کسی را نمی شناسیم که با جسارت و دلیری بسیار با تکیه بر فضائل و خصوصیات انسانی سر از مذهب رندی درآورده باشد که اساس آن بر بی آزاری، عشق به طبیعت، ستایش زندگی، پرهیز از زندگی زاهدانه و پالایش خودپرستی ها و هوسمندی ها و درنده خویی ها در پالایشگاه خرد و دانایی است.

   ادامه مطلب

   انتشار کتاب

   هفت چلچراغ شمس
   به گزینش و کوشش:
   دکتر مهدی سیاح زاده


   آرمان ۱۵

   مولوی شناس، محقق و روانشناس ارجمند، دکتر مهدی سیاح زاده که از بنیانگذاران فصلنامۀ آرمان و مدیر مسئول آن می باشد، تا کنون آثار ارزنده ای در زمینه های عرفانی به خوانندگان ارایه داده است. او دو سال پیش با کتاب «پیمانه و دانه» که روایت داستان های مثنوی مولوی به زبان نثر و همراه شرح های امروزین است، هوایی تازه برای دوستداران شعر و اندیشۀ مولوی به ارمغان آورد که فصل های آن اثر در هر شمارۀ آرمان تقدیم به خوانندگان می شود.

   ادامه مطلب

   شرحى بر قصیده “بهشت خدا” “پندرى” سروده استاد ملك الشعراى بهار
   دكتر نعمت الله مختارى امیر مجدى


   آرمان ۱۵

   قصیده زیباى “پندرى” یا آن چنانكه استاد شعر و ادب فارسى ملك الشعراى بهار آنرا ‘ بهشت خدا’ نامیده است، یكى از آثار جاوید آن استاد است، و من با آشنائى كه به تلفظ و گویش مشهدى دارم، تا حدى در خود توان تشریح آنرا مى بینم. براى این منظور از اساتید فن و همشهرى هاى با سابقه ام كمك گرفتم تا نكته اى از ظرافت هاى این قصیده را از قلم نیندازم و آنرا براى هموطنانم، كه از دیگر آثار استاد بهره گرفته اند، وتنها به علت گویش مشهدى آن، درك این قصیده برایشان دشوار است مفهوم تر نمایم.

   ادامه مطلب

   تازه های باهَمِستان: برگ ویژۀ آرمان برای معرفی فعالیت ها و سازمان های مردم نهاد ایرانیان


   آرمان ۱۵

   گروه موسیقی تلفیقی Hymn Melodies به سرپرستی بیژن میثمی- آناهیتا رمضانی: فیلم مستندی دربارهء طاق کسری کار پژمان اکبرزاده -داستان خانۀ گمشده از فریده شبانفر، برندۀ جایزۀ کتابخانۀ عمومی لس آنجلس- انتشار آنلاین نشریه ای به زبان فرانسه پیرامون ادبیات فارسی: La Revue de Téhéran- برپایی کارگاه داستان ورزی شهریار مندنی پور- نمایشگاه سه هنرمند ایرانی در فرانکفورت – معرفی نشریۀ اینترنتی ادبی بانگ به سردبیری حسین نوش آذر و شهریار مندنی پور

   ادامه مطلب

   تحلیل یک غزل نو
   از سیمین بهبهانی
   «مردی که یک پا ندارد»
   با نظری به عارضه های
   Post-Traumatic Stress Disorder
   یا بیماری روانی «اختلال روانی ناشی از حادثۀ استرس زا»
   دکتر هادی بهار


   آرمان ۱۵

   سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی، شاعری غزل سرا، نویسنده ای برجسته و یکی از چهره های شاخص و بلند آوازۀ شعر معاصر ایران است. از وی بیش از ۶۰۰ غزل در ده کتاب منتشر شده است. وی یکی از مهمترین ابداع کنندگان غزل نو است، یعنی غزلی که هم وزن نو دارد و هم مضامینی اجتماعی و جالب مانند: عشق به وطن، زلزله، انقلاب، جنگ، فقر، تن فروشی؛ آزادی بیان و قلم و حقوق برابر برای زنان. سیمین بهبهانی هم خودش و هم شعرش نماد و سمبلی از اعتراض، مقاومت، سازش ناپذیری و عشق (به ویژه عشق به وطن) شده است.

   ادامه مطلب

   مرتضی حسینی دهکردی
   یادداشتی بر کتاب زنانه با پروین
   اثر شیریندخت دقیقیان


   آرمان ۱۵

   از جمله آثار لطیف و جان پروری که سراسر وجود مرا تسخیر کرده و کلمه به کلمه و جمله به جملۀ آن را آمیخته با جوهر شعری و نازک اندیشی های فلسفی و ظرافت های عرفانی یافتم، «زنانه با پروین» اثر «شیرین دخت دقیقیان» است؛ کتابی که ویژگی های ممتاز و منحصر به فرد شعر پروین را همراه با خطوط زندگی و اندیشه های او در نهایت هنرمندی بازتاب داده و خوانندگان را با چشم انداز جدیدی از شعر «پروین اعتصامی» آشنا می کند. «زنانه با پروین» دفتری است از قطعه نویسی های دل آویز و اندیشه برانگیز.

   ادامه مطلب

   آموزش های نظامی
   در دوران رضاشاه پهلوی

   مجید جهانبانی


   آرمان ۱۵

   یکی از مهمترین وقایع تاریخ معاصر ایران، کودتای ۱۲۹۹ شمسی بود. در اسفند ماه آن سال پادگان قزوین، به همراهی سیّد ضیاءالدین طباطبایی و بازوی نظامی میر پنج رضاخان، به قصد اشغال تهران حرکت کردند. سیّد ضیاء در موقع حرکت، نطق مهیجی ایراد کرد و با دریافت کمک های مالی از انگلستان سه ماه حقوق معوّقة سربازان را پرداخت نمود. در برابر کودتاچیان مقاومتی به عمل نیامد و سلطان احمدشاه ناچار وضع موجود را پذیرا شد و رضا¬خان را به فرماندهی نیروهای نظامی منصوب و در ۱۸ اسفند ماه همان سال او را به لقب سردار سپهی مفتخر گردانید.

   ادامه مطلب

   زنانه با پروین
   شیریندخت دقیقیان
   رام تو نمی شود زمانه
   رام از چه شدی رمیدن آموز


   آرمان ۱۵

   چگونگی شکل گرفتن این نوشتار شاید گویای ساختار و حال و هوای غریب آن باشد. پروین را در حدود ده سالگی کشف کردم، در قفسۀ کتاب های مادرم؛ نامی آشنا که در کتاب دبستان، شعری از او از بر کرده بودم. از آن هنگام، دنیای شعر پروین در نوسان میان خیال و واقعیت با من بود تا آذر ماه سال ۱۳۷۸ که در تهران در مجلسی فرهنگی، نام پروین را آوردم و خانمی گفت: “پروین که ریشش در آمده!”
   این یک یادآوری تلخ برای من بود که بله… پروین فراموش شده و نامی از او نیست، مگر سوء استفاده های حکومت سرکوبگر از عکس روسری دارش و به سکوت گذشتن از کنار زبان موشکاف و سرزنشگرش که اگر در دوران ما زیست چه رسا بر تاریک اندیشان می شورید.

   ادامه مطلب

   بازنویسی خلاق
   داستان های مثنوی معنوی به نثر و شرح داستانهای آن به زبان امروزی
   دکتر مهدی سیاح زاده
   داستان بخشش های صدر جهان


   آرمان ۱۵

   در شهر بخارا مرد نیکوکار ثروتمندی بود به نام صدر جهان که همه ی زندگی خود را وقف خدمت به خلق کرده بود. هر روز صبح نیازمندان بر سر راه او صف می کشیدند و صدر جهان نیز با سخاوت، احتیاجات آنان را برآورده می کرد. اما او روش خاصی برای این بخشش خود داشت که همه ی مردم به آن آگاه بودند. اول این که هر روز نوبت دسته و یا طبقه ی خاص بود. یک روز بیماران، روز دیگر بیوه زنان و یتیم داران، روز دیگر فقها و روحانیون تنگدست و روزهای دیگر وامداران و درویش ها وغیره به نوبت می آمدند و نیاز آنان برطرف می شد. رسم دوم صدر جهان این بود که هیچکس نمی بایست نیاز خود را بر زبان بیاورد.

   ادامه مطلب

   روایت یک نامگذاری:
   “مسیر قلب پاک” در کوهستان چندران
   حسین دلیل صفایی


   آرمان ۱۵

   در کوهنوردی هایی که با دوست و همنورد گرانمایه ام حمید اعوانی داشتم و بین صحبت- هایی که در راه می کردیم می گفت چه خوب می شد که برای مسیرهای کوهنوردی در

   کوهستان چُندران نام هایی انتخاب و روی تابلو نوشته و در آغازِ هر مسیرِ صعود نصب گردد. ایده اش را پسندیدم و قول همکاری دادم. این نام‌گذاری ها انجام گرفت و تابلوهای آن تهیه و نصب گردید. آن هم به همت حمید آقا:
   مسیر گُرده، مسیر سنگ لاک پشت، مسیر سنگ تمساح، مسیر دهلیز، مسیر دیواره، مسیر سنگ عقاب ها، مسیر سنگ فتح و “مسیر قلب پاک”.

   ادامه مطلب

   با تاثر و دریغ از درگذشت نصرت الله نوح- نکوداشت یاد فروزان و مقاله ای از آن زنده یاد: کمال الملک و هنر او- نکوداشت یاد رامش

   دکتر ساموئل دیان


   آرمان ۱۵

   با کوله باری از تاثر و دریغ، چه بسیار سخت است بدانی از دوست پنجاه ساله و گرانقدرم، زنده یاد نصرت الله نوح، که طنین نامش هزاران خاطرۀ شیرین را در ذهنم زنده می کند.

   ادامه مطلب

   نقد، معرفی و بررسی کتاب
   معرفی دو کتاب از علی سجادی:
   آتش سوزی سینما رکس آبادان، آغاز وحشتِ بزرگِ چهل ساله
   اوراق کبود: گزارشی از بیست کتاب در باب ایران معاصر

   دکتر هادی بهار


   آرمان ۱۵

   علی سجادی این کتاب را در تیرماه ۱۳۹۷ در آستانه چهلمین سالگرد آتش سوزی سینما رکس منتشر کرد. کتاب ۳۰۸ صفحه دارد و در ۲۷ فصل تنظیم شده است. کتاب تقدیم شده است به محمد رضاشاه، با این عنوان دو پهلو!: «با یادِ محمد رضاشاه پهلوی، شبه مستبدی که پیش بینی و هشدار وی دربارۀ «وحشت بزرگ» پیامبرگونه بود!»
   هیچ موضوعی دربارۀ آتش سوزی سینما رکس نیست که شما در این کتاب نیابید، از چگونگی واقعه تا فهرست نام قربانیان، از مسببین واقعه تا دادگاهی که به ریاست حجت الاسلام موسوی تبریزی (که خود یکی از متهمان آتش سوزی بود) برگزار شد.

   ادامه مطلب

   شعر: هوشنگ ابتهاج؛ پیرایه یغمایی؛ م. سحربرای نسرین ستوده ؛ فریبا صفری نژاد؛ جهانگیر صداقت فر


   آرمان ۱۵

   برای نسرین ستوده:
   م.سحر
   زنی به گوشه زندان ، چراغِ خانه ماست
   وجودِ مُشتعلی شعلۀ شبانه ماست
   چو روشنای شرف زان سوی حصار ستم
   پیام و پرتو خورشیدِ جاودانه ماست
   صدای بستۀ او را اسیر نتوان داشت
   که کوبش دل و آواز عاشقانۀ ماست
   ستوده باد عزیزی که نام نسرینش
   نشانۀ شرف و شاهدِ زمانه ماست
   بمان که اهل زمین از تو بهرمند شوند
   چنین که یاد تو در نغمه و ترانۀ ماست

   ادامه مطلب

   سخن آغازین


   آرمان ۱۴

   با تاسف بسیار در ماه های اخیر، بیماری همه گیر کوید ۱۹ انسان های بیشماری را به کام نیستی کشاند و چهرۀ زندگی بشر را دگرگون ساخت. باشد که همبستگی جهانی و نیروی دوران ساز علم بر این بحران چیره شود.
   علیرغم تعطیلی اغلب کارهای اجتماعی و فرهنگی، همت دکتر دیان، بنیانگذار بنیاد فرهنگی آرمان، مدیر مسئول، دکتر مهدی سیاح زاده، محققان و هنرمندان همراه آرمان، اعضای خاندان محترم بهار، پروانه بهار، مژده بهار و دکتر هادی بهار و دیگر محققانی که در شمارۀ حاضر در پروندۀ “گفتگوهای امروز با محمد تقی بهار” و سایر بخش ها مشارکت کرده اند، فانوس آرمان را در تیره دریای متلاطم روزگار، روشن نگاه داشت.

   ادامه مطلب

   پروندۀ ویژه: گفتگوهای امروز با افق های محمدتقی بهار

   یادداشت سردبیر – شیریندخت دقیقیان: نقد و گفتگوی افق ها ۵
   محمد حسین ابن یوسف: بهار و دشتی در سپهر سیاست ایران ۸
   مژده بهار: مصاحبه با پروانه بهار به مناسبت انتشار کتاب مرغ سحر ۳۳
   مرتضی حسینی دهکردی: مرغ سحر ناله سر کن! ۳۷
   هادی بهار: دماوندیۀ ملک الشعرای بهار ۴۵
   پروفسور شهین سراج: پژوهش بهار و نظم اندرزنامۀ آذرباد مهر سپندان ۵۸
   اردشیر لطفعلیان: یادی از ملک الشعرای بهار ۹۰


   آرمان ۱۴

   در مجموعه ای که به دعوت فصلنامۀ مطالعات فرهنگی آرمان پس از چند ماه کار و هماهنگی به همت جمعی از محققان و ادیبان- که شماری از آنها از چهره های فرهنگی خاندان بهار هستند- پدیدآمده به گفتگویی با افق های محمدتقی بهار و ابعاد چندگانۀ زیست جهان او همچون ادیب، محقق، سیاستمدار و آزادیخواه خواهیم نشست.
   شیریندخت دقیقیان
   جولای ۲۰۲۰

   ادامه مطلب

   یادداشت هایی دربارۀ کتابچۀ حکمت و آیین رندی، نوشتۀ دکتر ساموئل دیان
   بخش اول حکمت و آیین رندی


   آرمان ۱۴

   وقتی فصلنامه «آرمان» در آمریکا انتشار یافت، در نهایت ناباوری متوجه شدم که بانی خیر و موسس و مدیر دانشمند این نشریه پرمحتوا، دندان پزشک سرشناسی است به نام دکتر ساموئل دیان که به علت اشتیاق به شعر و ادبیات پارسی و تاریخ و فرهنگ و هنر ایران، به چنین کار موفقی پرداخته است. نشریه ای در امتداد مجلات معتبر: «سخن»، «یغما»،«وحید» ، «یادگار»، «ره آورد»، «روزگار نو»، «میراث ایران»، «راهنمای کتاب» و «دفتر هنر»، نشریات پربار و آموزنده ای که در گنجینه فرهنگ و هنر و ادبیات ایران، همواره باقی می مانند.
   در بهار گذشته، به همراه شماره ۱۳ مجله آرمان، دفتر کوچکی به نام «حکمت و آیین رندی» اثر دکتر دیان به دستم رسید که خواندن آن شگفتی فراوان مرا موجب شد. در این دفتر، نویسنده دانشمند، به وجه بدیع و استادانه ای موفق شده مفاهیم» «رند» و «رندی» را در شعر حافظ و ادبیات پارسی مورد بحث و گفتگو قرار داده و با ارائه شواهد ادبی و هنری گوناگون، مفاهیم پیچیده فلسفی را تشریح نماید و خوانندگان را با «حکمت و آیین رندی» آشنا نماید. مرتضی حسینی دهکردی

   ادامه مطلب

   يادمانده هاي من از غلامحسين ساعدي
   پروفسور حسن جوادی
   همراه با نامه ای منتشر نشده از غلامحسین ساعدی


   آرمان ۱۴

   من غلامحسین ساعدي را بار اوّل در تابستان ۱۹۵۷ در كتابفروشي تهران در بازار شيشه گرخانه تبريز ديدم. دانشجوي سال دوّم دانشكده ادبيّات بودم، انگليسي و فرانسه مي خواندم، و عصرها هم براي ياد گرفتن عربي به مدرسه حاج صفرعلي در بازار تبريز مي رفتم. در آن زمان كتابفروشي هاي تبريز ميعادگاه روشنفكران و دانشجويان بودند و هريك از آن ها عدۀ بخصوصي را جلب مي‌كردند، و من در همين كتابفروشي تهران با بهروز دهقاني و صمد بهرنگي آشنا شدم.

   ادامه مطلب

   متن سخنرانی جهانگیر صداقت فر
   در مراسم بزرگداشت سلیمان حییم


   آرمان ۱۴

   اندر صف صنف غزلخوان
   تواضع پیشه کرد و گشت گمنام
   این مقطع غزلی است که این بزرگا مرد «چندین فن حریف» فروتن، به مناسبت جشن ازدواج مراد فیروز طالع- که خود مردی سخنور و اهل ادب بود- سروده است. و من برآنم که در این مجال بسیار اندک، به مرتبت استعداد سخنوری، و اثر خصلت تواضع او در گمنام ماندنش بپردازم.

   ادامه مطلب

   تازه های باهَمِستان: برگ ویژۀ آرمان برای معرفی فعالیت ها و سازمان های مردم نهاد ایرانیان


   آرمان ۱۴

   امید طوطیان: خواننده ای نوآور درجستجوی معنا، عشق و دوستی ۱۴۵
   حوا سلیمی: دلنوشته ای از بیست سال تجربۀ آموزش زبان مادری به نسل مهاجرت در شیکاگو ۱۴۸
   شیرین ربان سازندۀ فیلم مستند “میان صدف ها” پیرامون آثار هنری موسی حییم جلیل هارونی ۱۵۴
   یادداشت سردبیر: ملیحه تیره گل خود، کاروانی بود… ۱۵۷
   ملیحه تیره گل: شناخت خود، مغاکی به ژرفای تردید – معرفی رمان نویس فهیمه فرسایی ۱۵۸

   ادامه مطلب

   وحشی بافقی، طبع بلند و زندگی دشوار- ادب و حکمت به زبان مردم کوچه و بازار
   شهرام الیاس زاده


   آرمان ۱۴

   در این مختصر به دو پدیده در شعر و سخن وحشی بافقی از سرایندگان صاحب نام سدۀ دهم هجری می پردازم. نخست این که سخن و منش او در قیاس با زندگی واقعی اش تضاد چشمگیری را نشان می دهد: از سویی او شاعری است بسیار خوش طبع، شیرین سخن و قادر در فن سخنوری که در صنعت غزل سرایی و مثنوی جایگاهی بلند دارد و در احوال معنوی سخنگوی فضیلت های والای انسانی است؛ از سوی دیگر، او انسانی است به شکل دردناکی حاشیه نشین، تهیدست و بی مال و منال.
   پدیدۀ دوم، زبان فارسی سادۀ شیوای وحشی بافقی، روان نویسی و توانایی او در جلب مردم کوچه و بازار به حکمت و ادب است دربرابر دربار صفوی که بیش از پیش ترکی و عربی را با زبان فارسی درآمیخته بود.

   ادامه مطلب

   گشتی در دیار ترنم: برآمد برنامۀ گل ها
   احمد کاظمی موسوی


   آرمان ۱۴

   در زمستان ۱۳۳۴ مرد موقّری با گام های سنگین در راهروی ساختمان رادیو تهران در میدان ارک به سمت دفتر سرپرست ادارۀ انتشارات و تبلیغات زمان رفت. او داوود پیرنیا حقوقدان دانش آموخته از دانشگاه سوئیس بود که پیشینۀ خدمات برجسته ای در وزارت دادگستری و دارایی داشت. دیدار آن روز دربارۀ مسائل اداری نبود، بلکه دربارۀ ترنّم هایی بود که از دیرباز در درون داوود پیرنیا می جوشید.

   ادامه مطلب

   نیروی هوایی ایران و خاطرات هواپیمایی
   مجید جهانبانی


   آرمان ۱۴

   آشنایی با نیروی هوائی در ایران تا آنجا که مورد مطالعۀ نگارنده قرار گرفت، اولین بار به زمان محمد شاه قاجار (۱۸۴۸-۱۹۳۴ میلادی) برمی گردد که دربارۀ پرواز صحبتی به میان آمده است.
   در سال ۱۸۴۴ یک نفر فرانسوی به نام «ژول ریشارد» به ایران آمده و داوطلب خدمت در دستگاه دولت ایران شده بود. «ژول ریشارد» پس از قبول آیین اسلام به نام «ریشار خان» نامیده شد و بعدها در دولت ایران به مقامات عالی رسید. ریشارد کتابی دربارۀ ایران آن روز نوشته که بسیار جالب توجه و آموزنده است.

   ادامه مطلب

   ستون داستان من
   من و کرونا
   سودابه رکنی


   آرمان ۱۴

   چند وقتی می شود که از بخش اجرایی بیمارستان به بخش اداری و خرید تجهیزات منتقل شده ام. درست هفته سوم کارآموزی ام بود که شیوع بیماری کورونا را اعلام کردند. همه می گویند چه خوش شانس هستی! و من به خودم در آینه نگاه می کنم و می گویم یعنی واقعا خوش شانسم؟ گاهی احساس می کنم به هر شکلی از دست عزارئیل فرار کرده ام و یاد آن فیلمی می- افتم که کابوس بچگیم بود. عزرائیل به دهاتی رفته بود و اگر بالای سر هر مریضی می ایستاد آن مریض میمرد.

   ادامه مطلب

   داستان صورتگری رومیان و چینیان
   مهدی سیاح زاده


   آرمان ۱۴

   گفته اند که در بارگاه پادشاهی، چند نفر رومی و چینی حضور داشتند. سخن از نقاشی پیش آمد. چینیان گفتند: ما در نقاشی نظیر نداریم و رومی ها نیز ادعا کردند که شکوه و جلال نقاشی روم را هیچ ملتی ندارد. در این زمینه، چینی ها به بحث و جدال پرداختند، اما رومیان فقط همان سخن را گفتند و در مقابل استدلال چینیان سکوت کردند. تا آن که شاه گفت: باید عملاً امتحان کرد تا معلوم شود کدام یک از شما در این هنر برتری دارید.

   ادامه مطلب

   یادبودها
   به نکوداشت یاد فرزانه تاییدی
   به نکوداشت یاد نجف دریابندری


   آرمان ۱۴

   فرزانه تأییدی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، در هفتاد و پنج سالگی در روز سه‌شنبه ۵ فروردین، در لندن و در پی بیماری سرطان ریه درگذشت. او که برای ایفای نقش در فیلم‌هایی مانند “فریاد زیر آب” و “خاک” شناخته می‌شد، به آن دسته از بازیگرانی تعلق داشت که انقلاب اسلامی مانع از ادامه کارشان شدند.

   نجف دریابندری زاده‌ ۱۳۰۷ در محلۀ حمام جرمنی آبادان بود. پدرش از افراد سرشناس شهر و نجف فرزند دوم خانواده بود. پدرش در کشتی‌های نفتی ناخدای شماره ۶ بود.
   از زنده یاد شمار بسیاری آثار و ترجمه های ارزشمند به جا مانده که در حیات فرهنگی ایرانیان تاثیرگزار بوده اند، از جمله مشهورترین آنها: تاریخ فلسفه غرب؛ برتراند راسل، «پیرمرد و دریا» (ارنست همینگوی)، «بیگانه‌ای در دهکده» و «هکلبری فین» (مارک تواین) و «رگتایم» و «بیلی باتگیت» (دکتروف) از جمله ترجمه‌های او هستند.

   ادامه مطلب

   نقد، معرفی و بررسی کتاب
   محمد حسین ابن یوسف: گزیده ای از مقاله های شفق سرخ علی دشتی ۲۲۶
   هادی بهار: گلزار بهار ۲۲۸
   پریوش سیم و زر: مجموعه های داستانی ۲۲۹


   آرمان ۱۴

   آرمان: به تازگی جلد اول کتاب گزیده ای از مقاله های شفق سرخ به قلم و کوشش محمد حسین ابن یوسف، تاریخ نگار و متخصص نفت و گاز ساکن در ایالت ویرجینیا منتشر شده است. در شماره ۱۱ آرمان، بخش هایی منتشر نشده از این کتاب به خوانندگان تقدیم شد.

   ادامه مطلب

   شعر:
   شاداب وجدی؛ محمدرضا شفیعی کدکنی؛ نادر مجد؛ جهانگیر صداقت فر

   آرمان ۱۴

   امروز غروب ترانه بود
   سازها از هياهو و تپش
   افتادند.

   پايان پرنده بود
   امروز
   واژگون بر شاخه ى درخت.

   span style=”color: #000000;”>ادامه مطلب

   آرمان ۱۳

   شادمانیم که شمارۀ سیزدهم “آرمان” را به دوستداران فرهنگ و هنر، ادبیات، تاریخ، فلسفه و عرفان ایران تقدیم می داریم. شناخت و اعتلای فرهنگ، اندیشه و هنر ایران زمین با رویکردی امروزین، زنده، چندفرهنگی و با احترام به دیگربودگی که با نسل های گوناگون، گروه های جوانتر ایرانیان و همه فارسی زبانان ارتباط بگیرد، هدف آرمان است.

   ادامه مطلب

   حکمت و آیین رندی
   دکتر ساموئل دیان


   شمس الدین محمد حافظ، یکی از دو بزرگترین غزلسرایان ایران، در اوایل قرن هشتم هجری قمری پا به عرصة وجود گذاشت. حافظ شناسان، ادیبان، ادب پژوهان و ناموران حافظ شناس کتاب ها، مقالات و تفسیرهای فراوانی دربارة این ابرشاعری که عنوان پربار و فاخر و منحصر به فرد مقام «لسان الغیبی» را گرفته است نوشته اند و همچنان خواهند نوشت.
   آیین رندی والاترین و الهام بخش ترین پیام حافظ برای دنیای بشریت است. او به اوج رسانندة طریقت رندی است که با خصوصیات و فضائلی که توصیف کرده، پیام آور و پایه گذار آیینی است که در آن «رند» نماد انسان کامل «حافظ»، مبشر آیین آزادگی و مفسر راه و روش آزاده زیستن انسان ها است.
   نکته ای که مدت ها است ذهن مرا مشغول کرده، این است که اولا چرا این طریقت بعد از مرگ حافظ به بیراهه رفت، فراموش گشت و ایرانگیر نشد. ثانیاً این آیین آزادگی و آزاده زیستن از طرف مفسران ادبی و حافظ شناسان چرا بعد از مرگ حافظ مغفول ماند و آن طور که بایسته است برای نسل های بعد از او تفسیر و توضیح داده نشد.

   ادامه مطلب

   پرونده بزرگداشت دکتر منیر طه
   بهرام گرامی
   نادر مجد
   مرتضی حسینی دهکردی


   آرمان ۱۳

   دکتر منیر طه تن به مصاحبه درنمی‌دهد. او در پاسخ به دکتر پرویز داورپناه که از او می‌خواهد شرح حالش را با بیان خاطرات چند دهه بنویسد، آب پاکی روی دستش می‌ریزد و می‌گوید:
   “شرح حال نویسی را دوست ندارم. به شرح و احوال خود پرداختن آسان نیست. همیشه درمی‌مانم که چه بنویسم، تازه آنچه هم که بنویسم باز من نیست.

   ادامه مطلب

   سیر و سیاحتی در دنیای داستانی شهرنوش پارسی پور
   سودابه رکنی


   آرمان ۱۳

   شهرنوش پارسی‌پور از چهره‌های درخشان ادبیات معاصر فارسی‌ است. این را پس از یک سال سیر و سلوک در دنیای داستان های او می ‌گویم.
   یک سالی می شود که آثارش را می خوانم و هر ویدیوئی که در فضای مجازی منتشر شده، دیده ام. می خواستم درباره اش بنویسم، ولی به دنبال مطالبی جدید بودم و آنچه که درباره او نوشته نشده است! در این یک سال یک تاریخ را پشت سر گذاشته ام!

   ادامه مطلب

   پرونده گرامیداشت یاد پروفسور فضل الله رضا
   محمد حسین ابن یوسف
   مرتضی حسینی دهکردی


   آرمان ۱۳

   نام پروفسور فضل الله رضا برای بیشترین ایرانیان نامی بس آشناست و بسیاری از مردم آگاهی هایی در مورد کارنامه‌ی علمی، اعتبار جهانی و دستاوردهای چشم‌گیر ایشان در زمینه‌ی ریاضیات، فن آوری الکترونیک و پیشگامی در ارائه‌ی «نظریه‌ی اطلاعات» و همچنین تحکیم «تئوری احتمالات» و «تئوری شبکه‌ها» که زیر‌بنای طراحی شبکه‌ی جهانی اینترنت می باشد، دارند.

   ادامه مطلب

   تازه های باهمستان


   آرمان ۱۳

   حسین سجادی قائم‌مقامی فراهانی از نواده‌های میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی، سیاست‌مدار صاحب‌نام دوران قاجار و اهل هنر و ادبیات، یکی از نویسندگان سرشناس هلند شده است.

   مرکز موسیقی کلاسیک ایران که سازمانی مردم نهاد و ثبت شده در ایالت ویرجینیا به ریاست استاد دکتر نادر مجد است، در آخرین روزهای سال ۲۰۱۹ در یک بیانیۀ رسانه ای خبر خوش دریافت حمایت مالی از Virginia Humanities زیرپوشش National Endowment for the Arts را اعلام کرد.

   در روز دوم فوریه ۲۰۲۰ در همایشی که با حضور بیش از ۶۰۰ نفر از افراد جامعه ایرانی- آمریکایی برگزار شد، سخنرانان به گوشه ای از خدمات بزرگترین مولف فرهنگ های دو زبانه پرداختند.

   ادامه مطلب

   گشتی در دیار ترنم: ترانه های علی اکبر شیدا
   احمد کاظمی موسوی


   آرمان ۱۳

   ترانه و ترنّم را از دوران کودکی می شناسیم. گویی زندگی، خالی از این دو نمی تواند باشد. ترانه چه بسا با لالایی شروع شود، و ترنًم را به دنبال خود داشته باشد. هر دو پیام آور یک معنا هستند و آن نوازش روح از راه صداست. هر دو واژه از یک ریشه سرچشمه میگیرند.

   ادامه مطلب

   بازنویسی خلاق داستان های مثنوی
   داستان عیادت رفتن شخص ناشنوا
   دکتر مهدی سیاح زاده


   آرمان ۱۳

   شخص ناشنوایی خبر شد همسایه اش بیمار است. ناشنوا، با خود گفت:
   باید به عیادت او بروم، اما من با این گوش کر چطورمی توانم حرف همسایه ی بیمار خود را بفهمم؟ مخصوصاً این که بیمار است و حتماً با صدای ضعیف حرف می زند. با این همه چاره ای نیست، باید رفت.

   ادامه مطلب

   ستون داستان من
   عشق کودکی من به دیانا دوربین: مجید جهانبانی
   قرنطینه در سال کرونا خاطره ای از سال وبا: حسین دلیل صفایی


   آرمان ۱۳

   تنها مقاله های تحقیقی و تخصصی، ارزشمند و جذاب نیستند. نوشتارهایی هستند برآمده از زندگی واقعی انسان ها که به نیرومندی، اما بسیار طبیعی، خطوط دوران های گوناگون، هیجان ها و عواطف انسانی را زنده و حساس در برابر تخیل خواننده قرار می دهند. از این رو در بخش تاریخ فصلنامۀ آرمان، از این شماره به بعد، ستونی با نام “داستان من” گشایش می یابد. بدین وسیله از همۀ شخصیت های فرهنگی و علمی و هر هموطن و عضو جامعۀ بزرگ ایرانیان دعوت به مشارکت در این ستون می نماییم.
   ادامه مطلب

   زمان چیست؟
   دکتر حسن بلوری


   آرمان ۱۳

   زمان چیست و چگونه به دنیا آمد؟ پرسشی که ذهن انسان را از دیرباز تاکنون به‌‌ خود مشغول کرده است. زمان برای دانش فلسفه یک مولفه‌ی اساسی به‌حساب می‌آید و فیلسوفان بسیاری از دوران مصر باستان، هند،، اینکاها و یونان قدیم تا عصر حاضر به آن پرداخته و می‌پردازند.

   ادامه مطلب

   لیبرالیسم: هنر تفکیک
   مایکل والزر
   شرح و ترجمه: شیریندخت دقیقیان


   آرمان ۱۳

   لیبرالیسم پشتوانه و سنت دمکراسی ایالات متحدۀ آمریکا است. این سنت زیربنای درک بسیاری از پویش ها، دستاوردهای و شگفتی های جامعۀ آمریکا از ابتدای استقلال تا امروز است.
   خواندن مقالۀ حاضر به قلم مایکل والزر، فیلسوف سیاسی معاصر آمریکا، شناختی دقیق نسبت به لیبرالیسم می دهد، به ویژه برای ما ایرانیان که به طور تاریخی در مورد لیبرالیسم دچار بدفهمی و گمراهی هایی بوده ایم که دهه ها است از پیامدهای آن رنج می بریم. متاسفانه در میان ایرانیان در دهه های قرن بیستم علاقۀ مفرط به شعر و نوشتارهای شعاری این آسیب را به دنبال داشت که هر متن کمی پیچیده و نیازمند تامل با برچسب “فلسفه بافی” رد می شد. در نتیجه، به استثنای جمعی محدود، معنای واژگان فلسفه سیاسی و مفاهیمی که در حیات ملت های توسعه یافته نقش اساسی داشتند، بر گسترۀ همگانی ما پوشیده ماند.

   ادامه مطلب

   یادبودها
   به یادبود دکتر سیروس عظیمی
   به یادبود شهلا ریاحی
   به یادبود نصرت کریمی


   آرمان ۱۳

   از دست دادن استادی که از او بس آموخته ام و نسل هایی چند با آثار او با روانشناسی مدرن آشنا شده اند، دشوار و اندوهبار است.
   دکتر سیروس عظیمی از بنیانگذاران روان درمانی نوین ایران، متولد خراسان در سال ۱۳۱۲ بود. پدر او محمد علی عظیمی، در سال ۱۳۰۹ در دوران رضاشاه فقید همراه دانش پژوهان دیگر برای تحصیل به آلمان رفته، مهندس راه آهن شده بود.

   ادامه مطلب

   معرفی کتاب و تازه های نشر
   فریده شبانفر
   بکتاش آبتین
   بهرام روحانی
   ضیاء الدین وظیفه شعاع


   آرمان ۱۳

   فریده شبانفر داستان نویس و مترجم ادبی ساکن لس آنجلس است. در سال های اخیر مجموعه داستان های کوتاه به قلم خانم شبانفر به نام عروج توبای تارزن راهی بازار کتاب شد. بی تردید، داستان نویسان تازه کار ایرانی با شناخت نمونه های خوب ادبیات کشورهای دیگر موفق به خلق آثار مطرح تری در محافل ادبی جهان خواهند شد. کوشش فریده شبانفر در این زمینه ستودنی است، به ویژه که در کار ترجمه دقیق است و زبان فارسی شیوایی دارد.

   ادامه مطلب

   بخش شعر: سوگنامه های میهنی
   علی اکبر جاهد
   محمدرضا شفیعی کدکنی
   اخوان ثالث
   جهانگیر صداقت فر


   آرمان ۱۳

   با سر زنده برازنده تنی باید داشت
   تا تنی هست به جا پیرهنی باید داشت
   مردم خانه به دوش، از بشریت دورند
   با حقوق مدنیت وطنی باید داشت
   سر با فرّ و تن با هنر و حبّ وطن
   حق آزادی و نیک انجمنی باید داشت

   ادامه مطلب

   سخن شورای دبیران


   آرمان ۱۲

   شادمانیم که شمارۀ دوازدهم “آرمان” را به دوستداران فرهنگ و هنر، ادبیات، تاریخ، فلسفه و عرفان ایران تقدیم می داریم. شناخت و اعتلای فرهنگ، اندیشه و هنر ایران زمین با رویکردی امروزین، زنده، چندفرهنگی و با احترام به دیگربودگی که با نسل های گوناگون، گروه های جوانتر ایرانیان و همه فارسی زبانان ارتباط بگیرد، هدف آرمان است.

   ادامه مطلب